Właściciel działki z pewnością wie, że zieleń na posesji potrafi wpłynąć bardzo pozytywnie na jej wygląd oraz wpłynąć korzystanie na samopoczucie mieszkańców. Niemniej jednak, z różnych przyczyn, czasem konieczne jest przeprowadzenie cięcia albo usunięcia drzew, które rosną na naszym gruncie. Kiedy można wyciąć drzewa na działce, jakie są zasady i procedury oraz co warto wiedzieć o pracach na terenie własnej posesji? O tym dowiecie się z poniższego poradnika.
W jaki sposób planować cięcie drzew na działce?
No właśnie, kiedy można wyciąć drzewa na działce i jak się do tego dobrego planu zabrać? Przede wszystkim, znajomość przepisów jest kluczowa. W Polsce obowiązują określone zasady dotyczące wycinki drzew na terenie prywatnych posesji, a ich nieprzestrzeganie może skutkować konsekwencjami prawnymi. W naszym kraju drzewa są chronione przez Prawo ochrony środowiska. Warto więc najpierw dowiedzieć się, jakie drzewa można wycinać bez konieczności starania się o zgodę, a kiedy trzeba przejść przez formalności związane z uzyskaniem stosownego pozwolenia.
Zasady dotyczące wycinki drzew na działce
Jeżeli dostrzegasz, że drzewo na Twojej działce zaczyna przeszkadzać, warto wiedzieć, kiedy możemy się zabrać za jego wycinkę. W zasadzie, kiedy można wyciąć drzewo na działce, można stwierdzić na podstawie jego obwodu oraz specyfiki. Drzewa o obwodzie do 100 centymetrów mierzonego na wysokości 130 centymetrów od podstawy nie wymagają zezwoleń, niezależnie od ich gatunku. Wyjątkiem są tu jednak drzewa będące własnością Skarbu Państwa oraz te objęte ochroną jako pomniki przyrody.
Biorąc pod uwagę okres znoszenia ciążę przez drzewo, czy ma to wpływ na wycinkę?
Idzie wiosna, kwitną kwiaty i rośnie trawa – znaczy to również, że drzewa zaczynają produkować nasiona. Kiedy można wyciąć drzewo na działce, biorąc pod uwagę okres owocowania? Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, ma to wpływ na wycinkę, ponieważ należy unikać cięcia drzew w czasie owocowania oraz lęgowym ptaków. Najlepszym okresem na przeprowadzenie czynności pielęgnacyjnych i wycinki drzew jest jesień (październik – listopad) oraz zima (grudzień – styczeń).
Prawo ochrony środowiska a przepisy dotyczące wycinki drzew
Ważnym elementem formalnym jest to, że każda osoba, która chce wyciąć drzewo na swojej posesji, musi poinformować o swoim zamierzeniu organ ochrony środowiska na piśmie. Kiedy można wyciąć drzewo na działce, bazując na przepisach prawa ochrony środowiska? Otóż, informacji o planowanej wycince drzewa należy udzielić co najmniej 14 dni przed planowaną wycinką, w przypadku drzew objętych obowiązkowym zgłoszeniem.
Wycinka samosiejek i drzew owocowych
Samosiejki to młode drzewa, które wyrosły na naszej posesji bez naszego udziału. Kiedy można wyciąć drzewo na działce, jeśli mówimy o samosiejkach? Otóż, wycinka samosiejek nie podlega żadnym restrykcjom. Analogicznie, w przepisach nie ma żadnych ograniczeń co do cięcia drzew owocowych – ich pielęgnacja oraz cięcie zgodne z dobrymi praktykami rolniczymi jest dozwolone bez konieczności informowania organów ochrony środowiska.
Wycinka drzew zagrażających bezpieczeństwu ludzi i posesji
Kiedy można wyciąć drzewa na działce, jeśli zagrażają naszemu bezpieczeństwu? W takiej sytuacji należy bezzwłocznie zgłosić problem odpowiednim służbom, które zweryfikują potencjalne zagrożenie i uprawnienia do cięcia drzew. W sytuacjach, równocześnie wystąpienie zgody nie jest wymagane.
Podsumowanie
Wiedząc, kiedy można wyciąć drzewa na działce, można odpowiednio zaplanować zabiegi pielęgnacyjne bądź ograniczyć liczbę egzemplarzy rosnących na naszej posesji. Pamiętajmy jednak, że drzewa są skarbem przyrody oraz dekoracją naszych ogrodów, warto więc rozważyć inne opcje, jak przycinanie lub przesadzanie, zanim zdecydujemy się na ich całkowite usunięcie. Drzewa są nie tylko piękne, ale także korzystne dla środowiska, wpływają na klimat oraz jakość powietrza, dlatego ważne jest odpowiednie planowanie oraz działanie z poszanowaniem przyrody.
Wycinka drzew na działce – kluczowe aspekty
Prawidłowe planowanie wycinki drzew na działce wymaga przede wszystkim znajomości przepisów obowiązujących w Polsce. Możemy wyciąć drzewa o obwodzie do 100 cm bez zgody organów ochrony środowiska, lecz z pewnymi wyjątkami. Należy unikać cięcia drzew podczas owocowania i okresu lęgowego ptaków, najlepszym czasem na wycinkę jest jesień lub zima.
W przypadku drzew objętych obowiązkowym zgłoszeniem, należy poinformować organ ochrony środowiska na piśmie co najmniej 14 dni przed operacją. Wycinka samosiejek oraz pielęgnacja drzew owocowych nie podlegają restrykcjom, natomiast w przypadku drzew zagrażających bezpieczeństwu, konieczne jest zgłoszenie problemu odpowiednim służbom.
Drzewa są ważne dla przyrody i naszego środowiska, dlatego warto rozważyć przycinanie czy przesadzanie zamiast całkowitej wycinki. Pamiętajmy o odpowiedzialnym planowaniu i działaniu, dbając zarówno o piękno naszych ogrodów, jak i korzyści płynące z drzew.