Program Czyste Powietrze – gdzie złożyć wniosek i jak przebiega proces składania?

Program Czyste Powietrze to inicjatywa rządowa mająca na celu poprawę jakości powietrza poprzez modernizację i uszczelnienie systemów grzewczych oraz termomodernizację budynków mieszkalnych. Wiele osób zastanawia się gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach tego programu. W artykule przedstawimy krok po kroku, jak wygląda proces składania wniosku i gdzie należy się zgłosić, aby skorzystać z tego korzystnego programu.

Pierwsze kroki – gdzie zacząć?

Zastanawiasz się program czyste powietrze gdzie złożyć wniosek i jak przebiega cały proces? Zacznijmy od początku. W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy nasz budynek kwalifikuje się do programu. Jeśli wcześniej nie korzystałeś z żadnego dofinansowania na termomodernizację, prawdopodobnie będziesz spełniał warunki, by skorzystać z tego wsparcia.

Wybór wykonawcy i sporządzenie audytu energetycznego

Kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego wykonawcy, który przygotuje audyt energetyczny naszego budynku. Co więcej, czasem warto również przemyśleć wykonanie projektu termomodernizacji, który pomoże oszacować zakres prac oraz czas realizacji. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto zlecić wykonanie takich dokumentów kilku różnym firmom, aby móc je porównać i wybrać to, które najlepiej spełnia nasze oczekiwania. Pamiętaj również o tym, że wszelkie koszty związane z przygotowaniem dokumentów można uwzględnić we wniosku o dofinansowanie jako tzw. koszty kwalifikowalne.

Samo przygotowanie wniosku

Gdy już wybraliśmy wykonawcę i mamy wszystkie niezbędne dokumenty, pora na przygotowanie samego wniosku. Warto wiedzieć, że program czyste powietrze gdzie składać wniosek to sprawa, którą będziemy załatwiać poprzez lokalne Punkt Obsługi Inwestora (POI) Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W naszym przypadku warto więc zacząć od odnalezienia najbliższego takiego punktu w naszym województwie.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – o co z nim chodzi?

POI jest instytucją, która działa tutaj jako podmiot obsługujący wnioski. Powstał on w ramach projektu “Wyższa jakość powietrza atmosferycznego w Polsce” i służy do pomocy oraz udzielania informacji na temat różnego rodzaju programów, w tym oczywiście interesującego nas Programu Czyste Powietrze.

Co będzie potrzebne?

Wnioskujący muszą zebrać i dostarczyć do POI następujące dokumenty:

  • Wypełniony wniosek o dofinansowanie
  • Oświadczenie o spełnieniu warunków uczestnictwa w programie
  • Certyfikowane kopie dokumentów stwierdzających własność budynku
  • Umowę na dostarczenie paliwa do modernizowanego systemu grzewczego

Nie zapomnij także o poglądowych kosztorysach, o których mówiliśmy wcześniej oraz świadectwie charakterystyki energetycznej – będą one kluczowe dla procedury.

Ile trwa całkowity proces?

Program Czyste Powietrze ma istotne znaczenie dla polskiej walce ze smogiem, a mając na uwadze, że zainteresowanie nim jest naprawdę duże, warto założyć, że czas oczekiwania na wszelkie formalności oraz rozpatrzenie wniosku może trwać do kilku miesięcy. To, jak prędko nasza sprawa zostanie załatwiona, będzie zależało przede wszystkim od celności i kompletności naszych dokumentów, jak również szybkości działania w danym POI.

Podsumowanie

Czyli program czyste powietrze gdzie złożyć wniosek? Teraz już powinieneś znać odpowiedź na to pytanie! W naszej drodze przez procedury związane z programem przede wszystkim musimy pamiętać o skompletowaniu odpowiednich dokumentów oraz o tym, że warto rozważyć współpracę z kilkoma wykonawcami, co pozwoli nam dokładnie przemyśleć, kto z nich będzie najlepszym partnerem dla naszej inwestycji.

Wniosek o dofinansowanie w ramach Programu Czyste Powietrze – kluczowe kroki i miejsce składania

Chcąc zdobyć dofinansowanie z Programu Czyste Powietrze, warto wykonać kilka prostych etapów. Przede wszystkim należy upewnić się, że nasz budynek kwalifikuje się do udziału w programie. Następnie ważne jest pozyskanie audytu energetycznego oraz ewentualnie projektu termomodernizacji od zaufanego wykonawcy. Pamiętaj, że koszty te można ująć we wniosku jako koszty kwalifikowalne.

W przypadku pytania program czyste powietrze gdzie złożyć wniosek oraz program czyste powietrze gdzie składać wniosek, odpowiedź brzmi: w Punktach Obsługi Inwestora (POI) Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To właśnie te instytucje zajmują się obsługą wniosków oraz udzielaniem informacji na temat programów redukujących smog.

W składanym wniosku potrzebne są między innymi: wypełniony formularz wniosku, oświadczenie o spełnieniu warunków uczestnictwa, kopie dokumentów własności oraz umowa na dostarczenie paliwa do modernizowanego systemu grzewczego. Ważne są również kosztorysy oraz świadectwo charakterystyki energetycznej budynku.

Proces rozpatrzenia wniosku może trwać kilka miesięcy, biorąc pod uwagę popularność programu i konieczność przeprowadzenia formalności. Dlatego warto zadbać o precyzyjne przygotowanie i skompletowanie wszystkich dokumentów, aby jak najszybciej uzyskać dofinansowanie na termomodernizację swojego budynku.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Odpady niebezpieczne: Co to są i jak je prawidłowo segregować?

Odpady niebezpieczne: Co to są i jak je prawidłowo segregować?

Odpady niebezpieczne to temat, który może wydawać się skomplikowany, ale jest

Next
Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie do pieca: Poradnik konwersacyjny

Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie do pieca: Poradnik konwersacyjny

Chociaż kwestia modernizacji domowych systemów grzewczych może na początku

You May Also Like