Czy można wycinać drzewa na działce: poradnik dotyczący ścięcia drzew na terenie własnej posesji

Wycinka drzew na własnej posesji może być kusząca jeśli chcemy uzyskać więcej przestrzeni czy poprawić estetykę otoczenia. Odpowiednie zarządzanie drzewostanem to ważny aspekt dbałości o otoczenie, jednak nie zawsze mamy wolną rękę w ingerencji w przyrodę na działce. W niniejszym artykule dowiesz się, w jakich sytuacjach możemy wycinać drzewa na własnej posesji i na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby nie naruszyć obowiązujących przepisów prawnych.

W jakich sytuacjach można wycinać drzewa na działce?

Wiele osób zastanawia się, czy można wycinać drzewa na działce, przede wszystkim ze względu na aspekty prawne. Czy możemy przystąpić do tego bez żadnych konsekwencji, czy raczej jesteśmy ograniczeni przez pewne przepisy? Oczywiście, że istnieją pewne zasady i ograniczenia, które muszą być przestrzegane. Przeważnie możliwość ścięcia drzewa na działce, zależy od jego rodzaju, wielkości oraz lokalizacji.

Wycinka drzew w świetle polskiego prawa

W Polsce wycinka drzew na własnej posesji jest dozwolona, ale na pewnych zasadach regulowanych przez prawo. Z pierwsze, musisz sprawdzić, czy drzewo, które chcesz usunąć, nie jest objęte ochroną. Wówczas potrzebne będzie zezwolenie na wycinkę, które musisz uzyskać w odpowiednim urzędzie. Po drugie, warto sprawdzić, czy na terenie działki nie obowiązuje jakiś miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego czy studium uwarunkowań, które mogą wprowadzać dodatkowe ograniczenia lub wymagania.

Drzewa objęte ochroną

Należy zwrócić uwagę, że niektóre drzewa są objęte ochroną. Są to przede wszystkim gatunki zagrożone lub chronione przez przepisy prawa. Oto kilka przykładów takich drzew: dąb, sosna, grab, modrzew czy buk. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy drzewo, które planujesz wyciąć jest chronione, warto skonsultować się z lokalnym leśnictwem lub urzędem ochrony przyrody.

Obwód drzewa a możliwość jego ścięcia

Jest jeszcze jeden ważny czynnik, który wpływa na to, czy można ściąć drzewo na działce – mianowicie jego obwód. W Polsce od 2017 roku istnieje przepis, który pozwala na wycinkę drzew o obwodzie pnia do 100 cm bez konieczności zezwoleń czy zgłaszania tego faktu. Jeśli jednak drzewo ma większy obwód, konieczne będzie uzyskanie stosownego pozwolenia.

Stary drzewostan czy uszkodzone drzewo

Czasami, to nie kwestia prawna ogranicza możliwość ścięcia drzewa na działce, ale ocena jego kondycji. W przypadku starych drzew lub takich, które są zniszczone na przykład w wyniku chorób czy szkodników, wycinka może być konieczna ze względów bezpieczeństwa. W takiej sytuacji warto skorzystać z porady specjalisty, który oceni stan drzewa i zaleci odpowiednie działania.

Rośliny towarzyszące – rośliny pomagające w decyzji o wycince

Na to czy można wycinać drzewa na działce, wpływają także rośliny towarzyszące. Jeżeli drzewo ma dookoła inne rośliny, które wnoszą wartość np. estetyczną, również będą wpływały na decyzję o wycince. Dlatego warto to również brać pod uwagę, gdy myślimy o tym czy wyciąć drzewo czy nie.

W podsumowaniu – czy można wycinać drzewa na działce? W większości przypadków tak, ale warto zwrócić uwagę na obowiązujące przepisy oraz ewentualne problemy, które mogą występować w związku z wycinką drzewa. Jeśli masz wątpliwości, zawsze dobrze jest skonsultować się z właściwymi instytucjami lub specjalistami. Pamiętaj – dbaj o przyrodę i środowisko!

Wycinka drzew na działce – kluczowe informacje

Zastanawiasz się, czy możesz wyciąć drzewo na swojej działce? Odpowiedź brzmi: w większości przypadków tak, ale z pewnymi ograniczeniami. Poniżej znajdziesz najważniejsze kwestie, które warto rozważyć przed podjęciem takiej decyzji:
  • Polskie prawo – istnieją przepisy regulujące kwestię wycinki drzew na własnej posesji. Sprawdź, czy twoje drzewo nie jest objęte ochroną oraz czy nie obowiązują dodatkowe ograniczenia wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy studium uwarunkowań.
  • Ochrona drzew – niektóre gatunki drzew są chronione przez prawo. Upewnij się, czy twoje drzewo nie należy do takich gatunków, zasięgając porady w lokalnym leśnictwie lub urzędzie ochrony przyrody.
  • Obwód pnia drzewa – możesz wyciąć drzewo o obwodzie pnia do 100 cm bez konieczności zezwoleń czy zgłaszania tego faktu. W przypadku drzew o większym obwodzie potrzebne będzie pozwolenie.
  • Kondycja drzewa – wycinka może być konieczna ze względów bezpieczeństwa, jeśli drzewo jest stare, uszkodzone przez choroby czy szkodniki. Skorzystaj z porady specjalisty, który oceni stan drzewa.
  • Rośliny towarzyszące – warto uwzględnić też wartość estetyczną otoczenia drzewa oraz wpływ innych roślin na decyzję o wycince.
Pamiętaj, że jeśli masz wątpliwości, zawsze warto skonsultować się z odpowiednimi instytucjami czy specjalistami, a także dbać o przyrodę i środowisko.
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Umweltplakette Berlin: Gdzie kupić ekologiczne naklejki uprawniające do parkowania

Umweltplakette Berlin: Gdzie kupić ekologiczne naklejki uprawniające do parkowania

Berlin to piękne miasto z bogatą historią, kultury i zróżnicowaną

Next
Ochrona środowiska po studiach: Jakie możliwości kariery czekają na absolwentów?

Ochrona środowiska po studiach: Jakie możliwości kariery czekają na absolwentów?

Ochrona środowiska to obecnie jedno z kluczowych zagadnień, które przyciąga

You May Also Like