Do jakiej grubości można wyciąć drzewo: Przewodnik po ścinaniu drzew o różnych rozmiarach

Ścinanie drzew to działanie, które może być koniecznością zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i estetyki otoczenia. Warto jednak wiedzieć, że istnieją pewne ograniczenia dotyczące grubości pni, które można wycinać, a także zasady postępowania związane z tą czynnością. W niniejszym artykule przybliżymy najważniejsze informacje na temat ścinania drzew o różnych rozmiarach – zapraszamy do lektury!

Kiedy warto zdecydować się na wycinkę drzewa?

Nie jest łatwo stwierdzić, do jakiej grubości można wyciąć drzewo, ponieważ tak naprawdę nie ma jednoznacznych ograniczeń. Istotne są różne indywidualne czynniki, takie jak miejsce rośnięcia drzewa, jego gatunek, czy stan zdrowotny. Generalnie, przyjęło się jednak, że zdrowe drzewa o mniejszej grubości pnia są mniej zagrożone przez działalność człowieka niż te o większych rozmiarach. Czasami jednak ścinanie drzew jest konieczne, np. gdy zagraża bezpieczeństwu, własności, czy wręcz przysłania widok z okien.

Również prawo ma coś do powiedzenia w tym temacie

Weźmy pod uwagę aspekty prawne związane ze ścinaniem drzew, aby móc odpowiedzieć na pytanie: do jakiej grubości można sciąć drzewo. W Polsce obowiązuje ustawa o ochronie przyrody (z 2004 roku, z późniejszymi zmianami), która reguluje także kwestie wycinki drzew. Od 2017 roku można swobodnie wycinać drzewa do 65 cm (ok. 20 cm w obwodzie) na swojej posesji.

Wycinka drzew do 5 cm grubości

Drzewa o bardzo niewielkim obwodzie – do 5 cm (czyli mniej więcej do dłoniówki) to zazwyczaj młode okazy, które nie zagrażają domom ani innym budynkom. Z takimi drzewami można się rozprawić samodzielnie, nawet bez wyspecjalizowanego sprzętu, wystarczy np. sekator. Warto jednak zadbać o ochronę własnych przede wszystkim oczu, ale również o liście, które są zazwyczaj niezwykle ostrych.

Wycinka drzew do 10 cm grubości

Jeśli drzewo osiągnęło już grubość od 5 do 10 cm, to nieco większy kaliber, ale wciąż jeszcze możliwy do wycięcia własnoręcznie. W tym przypadku najlepiej jest użyć piły, a ponieważ piła elektryczna może być zbyt niebezpieczna dla osób nieobeznanych, warto zdecydować się na tradycyjne narzędzie. Pamiętaj jednak, że ścinanie drzewa o tej grubości wymaga odpowiedniej techniki – trzeba zacząć od dołu, rade obwodzie niżej.

Wycinka drzew do 20 cm grubości

Drzewa o rozmieszczenie wniosków od 10 do 20 cm są już sporym wyzwaniem dla osób bez doświadczenia, dlatego warto uważać. W takim przypadku może się sprawdzać zarówno klasyczna piła, jak i elektryczna, jednak zawsze warto wcześniej przerobić odpowiednie szkolenia będzie. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do swoich umiejętności, nie ryzykuj – lepiej zatrudnić ekipę specjalistów.

Wycinka drzew powyżej 20 cm grubości

Ścinanie drzew o grubości powyżej 20 cm należy zostawić profesjonalistom. Dlaczego? To już drzewa, które mogą stanowić zagrożenie dla otoczenia, mają mocne korzenie, a ich przewrócenie może być nieobliczalne. Jeśli więc zastanawiasz się, do jakiej grubości można wyciąć drzewo samodzielnie, recomend dobrze zastanowić, czy ryzyko jest tego warte.

Podsumowanie

Mając na uwadze powyższe informacje, można stwierdzić że nie ma jednoznacznego ograniczenia co do grubości drzewa, które można samodzielnie wyciąć. Kluczowym kryterium jest bowiem Twoje własne doświadczenie, umiejętności i umiejętnośc czuciowe przewidywanie, otoczenie i prawo 65. Jeżeli masz wątpliwości lub drzewo przekracza statystyka się na profesjonalną wycinkę, warto jest najbezpieczniej.

Wskazówki dotyczące wycinki drzew o różnych grubościach

Artykuł omawia kluczowe aspekty związane z wycinką drzew o różnym obwodzie oraz przedstawia kilka praktycznych wskazówek, które warto uwzględnić, decydując się na ich usunięcie:

  • Młode drzewa o niewielkim obwodzie do 5 cm można usunąć samodzielnie, używając prostych narzędzi, jak np. sekator.
  • W przypadku drzew o obwodzie od 5 do 10 cm, możliwe jest samodzielne wycięcie przy użyciu tradycyjnej piły, zachowując ostrożność i stosując odpowiednią technikę.
  • Drzewa o obwodzie od 10 do 20 cm stanowią większe wyzwanie dla osób bez doświadczenia i wymagają odpowiedniego sprzętu, a czasami nawet profesjonalnej pomocy.
  • Jeśli drzewo ma obwód większy niż 20 cm (do 65 cm), lepiej powierzyć jego wycinkę fachowcom z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem.

Warto również pamiętać o obowiązujących przepisach prawa dotyczących wycinki drzew, które wskazują, że na posesji można swobodnie wycinać drzewa o obwodzie do 65 cm. Decydując się na wycinkę, kluczowe są Twoje umiejętności, doświadczenie oraz dbałość o bezpieczeństwo.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Czym jest zanieczyszczenie powietrza i jakie są jego najważniejsze skutki?

Czym jest zanieczyszczenie powietrza i jakie są jego najważniejsze skutki?

Zanieczyszczenie powietrza to problem, który dotyka praktycznie każdego zakątka

Next
Dlaczego powinniśmy dbać o środowisko? Oto inspirujące powody!

Dlaczego powinniśmy dbać o środowisko? Oto inspirujące powody!

Czy kiedykolwiek zatrzymaliście się na chwilę i zastanowiliście się nad tym, jak

You May Also Like