Czyste powietrze to nasze wspólne dobro, a dbanie o jego jakość przyczynia się do zdrowszego życia dla nas i przyszłych pokoleń. Dlatego rząd stworzył program dofinansowań, aby wspierać osoby, które chcą zainstalować przyjazne dla środowiska urządzenia w swoich domach. Zapewne słyszałeś już o tym i zastanawiasz się, ile możesz otrzymać i na co dokładnie przeznaczyć te środki. Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
Suma dofinansowania z programu Czyste Powietrze
Zatem zacznijmy od tego, na jaką kwotę możesz liczyć korzystając z programu Czyste Powietrze. Otóż, maksymalna suma dofinansowania jaką można otrzymać z tego programu to do 90% wartości projektu inwestycji, ale nie więcej niż 30 000 zł. Zależy to jednak od kilku różnych czynników, na które warto zwrócić uwagę. Przykładowo, gdy zainstalujesz pompy ciepła możesz liczyć na całkiem duże dofinansowanie, jednak montując tylko okna energooszczędne suma ta będzie nieco niższa.
Warunki otrzymania dofinansowania
Zainstalowanie odpowiedniego systemu jest ważne, ale warto wiedzieć, czyste powietrze jakie dofinansowanie otrzymam i jakie są wymagania, aby te środki uzyskać. Ogólnie rzecz biorąc, program Czyste Powietrze ma na celu walkę ze smogiem i ograniczenie emisji szkodliwych substancji. Dlatego aby skorzystać z dofinansowania, musisz spełnić kilka warunków, takich jak:
1. Wyeliminować dotychczasowe źródło emisji niskiej jakości, np. stare piece czy kominki.
2. Uzyskać świadectwo energetyczne oraz zgłosić do urzędu nieruchomości, że prace związane z termomodernizacją zostały zakończone.
3. Jeżeli przeprowadzenie termomodernizacji, trzeba posiadać dokumentację techniczną określającą zakres działań oraz proponowane rozwiązania.
Jakie konkretnie inwestycje są objęte programem Czyste Powietrze?
Teraz, gdy już wiesz czyste powietrze ile dofinansowanie możesz otrzymać, warto przejść do kwestii czyste powietrze na co dofinansowanie jest przeznaczone. Lista inwestycji, które są wspierane przez program Czyste Powietrze jest naprawdę szeroka:
1. Usunięcie źródeł niskiej emisji, czyli poprzez wymianę istniejących, niskoefektywnych kotłów (na paliwo stałe), na nowe urządzenia spełniające wymogi 5 klasy według PN-EN 303-5:2012
2. Montaż instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii, takie jak kolektory słoneczne, pompy ciepła czy fotowoltaika.
3. Docieplenie budynków – inwestycje w termomodernizację ścian zewnętrznych, stropodachów i podłóg
4. Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej – tu chodzi przede wszystkim o okna energooszczędne i drzwi o wysokiej izolacji termicznej.
5. W przypadku zamiany źródła ciepła, program może dofinansować również przystosowanie instalacji grzewczej do nowego źródła ciepła.
6. Program wspiera też inwestycje związane z modernizacją wentylacji, która może przyspieszyć ogrzewanie domu, a jednocześnie zapewnić wysoką jakość powietrza wewnętrznego.
Jak ubiegać się o dofinansowanie?
Kolejnym istotnym pytaniem jest jak właściwie ubiegać się o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. Oto kilka podstawowych kroków, które musisz wykonać, aby skutecznie zgłosić swoją inwestycję:
1. Zapoznaj się ze szczegółami programu na stronie internetowej lokalnej jednostki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).
2. Przygotuj niezbędną dokumentację, której szczegółowy opis znajdziesz na stronie WFOŚiGW. Pamiętaj, że będzie to zawierać m.in. wysokość kosztów inwestycji, potwierdzenie spełnienia norm emisyjnych oraz opis sposobów realizacji inwestycji.
3. Złóż wniosek o dofinansowanie za pośrednictwem platformy elektronicznej WFOŚiGW lub w formie papierowej w siedzibie funduszu.
Ważne jest, aby dokładnie zgłosić wykonane inwestycje i terminy ich realizacji. WFOŚiGW kontroluje przestrzeganie umów dofinansowania, więc pamiętaj o tym, że musisz trzymać się ustalonego harmonogramu i nie przekroczyć wyznaczonych terminów.
Mam nadzieję, że udało mi się rozjaśnić Twoje wątpliwości dotyczące programu Czyste Powietrze. Warto z niego skorzystać, aby nie tylko przyłączyć się do walki z zanieczyszczeniem powietrza, ale również zapewnić sobie i swoim bliskim zdrowe, ciepłe i energooszczędne miejsce do życia.
Wszystko, co musisz wiedzieć o dofinansowaniu z programu Czyste Powietrze
Program Czyste Powietrze przyznaje dofinansowanie w wysokości do 90% wartości projektu, jednak nie więcej niż 30 000 zł. Środki te można przeznaczyć na różnorodne inwestycje, takie jak usunięcie źródeł niskiej emisji, montaż instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii, docieplenie budynków, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, przystosowanie instalacji grzewczej czy modernizację wentylacji. Aby skorzystać z dofinansowania, należy spełnić pewne warunki, takie jak wyeliminować dotychczasowe źródło emisji niskiej jakości czy uzyskać świadectwo energetyczne. Aby ubiegać się o środki, warto zapoznać się ze szczegółami na stronie lokalnej jednostki WFOŚiGW, przygotować dokumentację i złożyć wniosek za pośrednictwem platformy elektronicznej lub w formie papierowej.